مروری بر تکنولوژی TFT

مروری بر تکنولوژی TFT

TFT تکنولوژی شناخته شده ای در صفحات نمایش است. TFT مخفف عبارتThin Film Transistor  است و ترانزیستور های این نمایشگرها به صورت لایه ای نازک در پشت آن ها قرار گرقته است.

برای آگاهی از این تکنولوژی بهتر است نحوه عملکرد ان را با LCD های معمولی مقایسه کنیم:

به طور کلی کلیه pixel ها در LCD بر حسب شماره سطر و ستونی که در آن قرار گرفته اند ،آدرس دهی می شوند .

زمانی که همه pixel هایی که در یک سطر قرار گرفته اند با یک ولتاژمنفی تحریک شوند و همه pixel هایی که در یک ستون قرار گرفته اند با یک ولتاژمثبت شارژشوند ،ان پیکسلی  که در تقاطع  این سطر و ستون قرار گرفته است بالاترین ولتاژرا دریافت کرده و خاموش می شود.

ایراد این حالت این است که همه پیکسل هایی که در آن سطر و ستون قرار گرفته اند میزان کمی از آن ولتاژ را دریافت می کنند و اگر چه بطور کامل خاموش نمی شوند ولی حالت سایه روشن پیدا می کنند. این مشکل در TFT رفع شده است.

به این ترتیب در TFT هرpixel با ترانزیستور مربوط به خودش سویئچ می شود. این امر امکان را به هر  pixelمی دهد که جداگانه کنترل شود.

در واقع در این تکنولوژی هر pixel یک خازن کوچک است یک ترانزیستور در جلو یک لایه شفاف در عقب و یک لایه کریستال مایع در بن آنها قرار دارد.

مزایای مانیتور های TFT

بدون تشعشع به دلیل عدم استفاده از لامپ تصویر و مکانیزم تفنگ الکترونی و ولتاژ بالا این مانیور ها هیچ گونه امواج الکترومغناطیسی با طول موج کوتاه که برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک هستند تولید نمی کنند .

به نظر می رسد با توجه به اهمیت سلامت کاربر، این مزیت خود به تنهایی می تواند برای جایگزینی مانیتور های معمولی با TFT-LCD کفایت کند.

مصرف انرژی بسیار پایین به دلیل اینکه ایجاد تصویر در این مانیتور ها اساسا توسط عناصر نیه هادی صورت می گیرد ،مصرف انرژی این مانیتور ها بسیار پایین است .

این نکته برای محیط های اداری ،همانند بانک ها،که مجبور به استفاده از UPS های بزرگ با مصرف هزینه تهیه و نگهداری زیاد و خطرات و مضرات محیطی مثال بخار اسید و….. هستند،می تواند بسیار مهم و قابل توجه باشد.

وضوح و کیفیت تصاویر بالا خلق تصویر در مانیتور های TFT-LCD توسط میلیون ها عنصر نیمه هادی می باشد در این مانیتور ها برای هر نقطه تصویر به طور فیزیکی یک نقطه Pixel روی صفحه تصویر وچود دارد که خود از سه عنصر نیمه هادی LED برای سه رنگ اصلی تشکیل شده است .

به این ترتیب در مانیتور ها اطلاعات دیجیتال مستقیما با روشن و خاموش کردن این عناصر نیمه هادی ایجاد تصویر می نمایند.

فاصله نقاط تصویر در مانیتور معمولی ،محدودیت های مکانیزم تفنگ الکترونی عملا باعث محدودیت در کاهش فاصله نقاط تصاویر می شود (pixel pitch =0.4x) در صورتی که تکنولوژی TFT-LCD با استفاده از فناوری روز دنیا در زمینه ساخت هادی مختلف این فاصله به حداقل رسیده (pixel pitch =0.264x) و تصویر دارای وضوح خیره کننده ای می باشد

رنگ های واقعی  در تکنولوژی TFT-LCD رنگ ها از ترکیب سه رنگ اصلی توسط سه عنصر نیمه هادی ایجادی می شوند لذا با توجه ب دقیق بودن طول موج رنگ  ایجاد شده توسط عنصر نیمه هادی،رنگ ها کاملا طبیعی و واقعی می باشند.

درخشندی تصویر در مانیتورهای TFT-LCD به دلیل کنترل درخشندگی تصویر توسط نور پس زمینه امکان بالا بردن درخشندگی تصویر بسیار بالا است .

مجموعه عوامل فوق باعث شده تا وضوح و کیفیت تصویر مانیتور TFT-LCD عملا بسیار برتر و بالاتر از مانیتور معمولی باشد.

عمر مفید طولانی عناصر نیمه هادی که تولید کننده تصویر در مانیتور TFT-LCD می باشد دارای عمر مفید طولانی تر و بدون افت کیفیت تصویر هستند.

اندازه واقعی تصویر به دلیل محدودیت های استفاده از لامپ تصویرCTR  برای مانیتور ،اندازه واقعی تصویر در این گونه مانیتورها کمتر از اندازه نامی آنها است.

به عنوان نمونه،سطح مفید یک مانیتور ۱۵ اینچ معمولی ،عملا در حدود ۸/۱۳ اینچ می باشد .در صورتی که نمایشگر TFT-LCD از تمامی سطح بهره مند بوده و اندازه واقعی تصویر دقیقا به اندازه نامی آن است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *